blog o Niemczech
poniedziałek, 31 sierpnia 2009
90 minut przed zamknięciem lokali wyborczych w trzech niemieckich landach, w których odbywały się w niedzielę wybory do Landtagu, w internecie krążyły już informacje o prognozach wyników. Były one bardzo podobne do danych ogłoszonych przez ARD i ZDF o godz. 18.
Jeden z moich ulubionych kawałków niemieckich punkrockowców.
niedziela, 30 sierpnia 2009
CDU straciła dużo głosów w dwóch landach, SPD dobrze wypadła tylko w Kraju Saary, gdzie prawdopodobnie utworzy koalicje rządzącą. Bardzo dobre wyniki FDP.
sobota, 29 sierpnia 2009
W 51. urodziny Michaela Jacksona mieszkańcy Berlina uczcili go w kilku miejscach tańcząc przy jego piosenkach.
On - Szwajcar, największy bankowiec w Niemczech, ona - Niemka z DDR-u, obecna kanclerz Niemiec. Co ich łączy i dlaczego już nie rozmawiają ze sobą?
piątek, 28 sierpnia 2009
Unia Europejska zezwoliła w piątek na przejęcie przez największego niemieckiego przewoźnika lotniczego autriackich linii Austrian Airlines.
Konstancja to ładne miasto położone nad malowniczym Jeziorem Bodeńskim na południu Niemiec. Ma jeden z najlepszych uniwersytetów w Niemczech. Ale osoby z działu promocji tego miasta najwidoczniej nie uważały na lekcjach chemii i to już od podstawówki.
czwartek, 27 sierpnia 2009
Były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder wziął udział po raz pierwszy w kampanii przedwyborczej. Odwiedził swojego dobrego znajomego w Saksonii, a przy okazji poparł tamtejszego kandydata SPD na posła.
środa, 26 sierpnia 2009
Do wyborów został prawie równy miesiąc. Według najnowszych sondaży telewizji RTL i magazynu Stern przytoczonych na stronie serwisu de.yahoo.com SPD nadal ma bardzo niskie notowania i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w ciągu najbliższego miesiąca.
Jakie serwisy internetowe najczęściej odwiedzają Niemcy? Preferencje użytkowników zza zachodniej granicy są podobne do tych z Polski.
wtorek, 25 sierpnia 2009
Niemieckie media piszą o dużym sukcesie zakończonych w niedzielę w Berlinie mistrzostw świata w lekkoatletyce. Podkreślają nie tylko sukces sportowy, ale i organizacyjny.
niedziela, 23 sierpnia 2009
Frank-Walter Steinmeier liczy na sukces podczas zbliżających się wyborów do parlamentu w trzech krajach zwiąkowych: Turyngii, Saksonii i Kraju Saary. Odbędą się one 30 sierpnia.
środa, 19 sierpnia 2009
Kampania do Bundestagu robi się coraz bardziej gorąca. Głównie za sprawą pań startujących do parlamentu.
wtorek, 18 sierpnia 2009
Publicysta Zeit.de Christoph Seils pisze na blogu o obietnicach wyborczych CDU i SPD. Wszystkim partiom przed wyborami chodzi przede wszystkim o zlikwidowanie bezrobocia. "Pełne zatrudnienie" to święty Graal niemieckiej gospodarki.
poniedziałek, 17 sierpnia 2009
Podczas wyborów do Bundestagu w 2005 roku żadnej z dwóch największych partii nie udało się zdobyć wyraźnej przewagi i stworzyć rządu z mniejszym koalicjantem.
niedziela, 16 sierpnia 2009
Jeśli CDU wygra wrześniowe wybory, chce wdrożyć program podboju kosmosu. Na początek Niemcy mają wysłać misję na Księżyc.
piątek, 14 sierpnia 2009
Dzisiaj przed Bramą Brandemburską w Berlinie odbyła się oficjalna uroczystośc otwarcia 12. Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce.