blog o Niemczech

Polityka

środa, 05 października 2011
Dwa i pół tygodnia po wyborach w Berlinie doszło do pierwszych rozmów koalicyjnych pomiędzy zwycięską SPD a Zielonymi, którzy zajęli trzecie miejsce. Było to jedno z najkrótszych spotkań polityków.
poniedziałek, 19 września 2011
Zgodnie z oczekiwaniami rządząca stolicą Niemiec partia SPD wygrała wybory samorządowe.
środa, 02 marca 2011
Dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Thomas de Maizière został następcą ministra obrony Karla-Theodora zu Guttenberga, który podał się do dymisji po aferze plagiatowej.
czwartek, 24 lutego 2011
Władze uniwersytetu w Bayreuth poinformowały, że na prośbę ministra obrony odebrały mu tytuł doktora.
środa, 23 lutego 2011
Jak donosi "Berliner Zeitung" ministrowi obrony, Karlowi-Theodorowi zu Guttenbergowi grożą sankcje prawne za używanie tytułu doktora zanim uzyskał do niego prawo.
poniedziałek, 21 lutego 2011
Po zdecydowanym zwycięstwie Olafa Scholza w wyborach w Hamburgu niemieckie media typują go nawet jako kandydata SPD na przyszłego kanclerza.
niedziela, 20 lutego 2011
W niedzielę odbyły się pierwsze w 2011 roku wybory do Landtagu w Niemczech. W Hamburgu SPD zmiażdżyło rywali. Według pierwszych prognoz ZDF z godz. 18 socjaldemokraci dostali 50 proc głosów.
sobota, 19 lutego 2011
Od kilku dni jednym z najważniejszych tematów w niemieckich mediach jest rzekomy plagiat fragmentów pracy doktorskiej ministra obrony zu Guttenberga. Tygodnik "Focus" zlecił badanie opinii publicznej na ten temat. Wyniki są dosyć zaskakujące.
czwartek, 17 lutego 2011
Karl-Theodor zu Guttenberg, minister obrony w rządzie Angeli Merkel, miał skopiować niektóre części swojej pracy doktorskiej z innych prac bez podania źródła. Grozi mu nawet odebranie tytułu doktora.
poniedziałek, 14 lutego 2011
60 tys. służbowych maili wyciekło z serwerów NPD - prawicowej partii neonazistów.
piątek, 20 sierpnia 2010
Pochodzący z Turcji poseł FDP Serkan Tören domaga się wprowadzenia w Niemczech zakazu noszenia przez muzułmańskie kobiety burek - ubioru zakrywającego całe ciało łącznie z twarzą.
czwartek, 12 sierpnia 2010
Według najnowszych sondaży przeprowadzonych przez instytuty Forsa i Emnid rządząca koalicja CDU-FDP mogłaby liczyć obecnie na trzydzieści kilka procent głosów wyborców.
środa, 02 czerwca 2010
Niemieckie media spekulują na temat kandydatów na stanowisko prezydenta, po tym jak kilka dni temu Horst Köhler złożył rezygnację. Najmocniejszą kandydaturą jest minister pracy i spraw socjalnych Ursula von der Leyen.
wtorek, 01 czerwca 2010
Wyborcy w Niemczech odwrcają się od CDU i FDP. Tak niskich notowań te partie nie miały od wielu lat.
poniedziałek, 31 maja 2010
Nieoczekiwana decyzja Horsta Köhlera - prezydent Niemiec zrezygnował ze stanowiska z powodu ostrej krytyki jego wypowiedzi na temat zaangażowania niemieckich wojsk w Afganistanie.
czwartek, 20 maja 2010
Kryzys rządzącej w Niemczech koalicji pogłębia się. Według najnowszych sondaży CDU i FDP mogą razem liczyć na poparcie zaledwie 38 procent wyborców. Opozycja ma 16 procent głosów więcej.
wtorek, 23 lutego 2010
W ostatnich sondażach partia uzyskuje bardzo dobre wyniki - chciałoby na nią zagłosować nawet 17 proc. Niemców.
środa, 17 lutego 2010
Dopiero co podpisana przez prezydenta ustawa umożliwiająca blokowanie stron z dziecięcą pornografią będzie funkcjonować tylko na papierze - rząd ma już plany kolejnej, która ją zastąpi.
sobota, 06 lutego 2010
Szef FDP i wicekanclerz Guido Westerwelle zwołał kryzysowe spotkanie władz partii, żeby zaradzić ogromnemu spadkowi popularności liberałów w sondażach.
sobota, 30 stycznia 2010
Romans niemieckiego policjanta i Iranki został wykorzystany do celów politycznych. Władze Iranu oskarżyły Niemcy o pomaganie miejscowej opozycji.
czwartek, 28 stycznia 2010
Günther Oettinger, premier Badenii-Wirtembergii jeszcze nie tak dawno twierdził, że angielski to język przyszłości i każdy go powinien znać. Okazuje się, że sam ma z nim spore problemy.
poniedziałek, 25 stycznia 2010
"Süddeutsche Zeitung" podsumowała dokonania wicekanclerza i ministra spraw zagranicznych Niemiec - Guido Westerwelle.
niedziela, 24 stycznia 2010
Chory na raka przywódca niemieckiej Lewicy ogłosił w sobotę w Berlinie, że złoży mandat poselski i zrezygnuje z kandydowania na szefa partii.
poniedziałek, 18 stycznia 2010
Minister spraw zagranicznych Niemiec i wicekanclerz Guido Westerwelle po raz pierwszy zabrał ze sobą w oficjalną podróż swojego partnera Michaela Mronza. Podróż do Chin i Japonii przebiegła bez problemów.
niedziela, 17 stycznia 2010
61 procent Niemców uważa, że czarno-żółta koalicja rządowa miała zły początek.
 
1 , 2