blog o Niemczech

Wybory

piątek, 09 września 2011
Na 10 dni przed wyborami do władz miejskich w Berlinie sondaże przewidują ponowne zwycięstwo SPD. Jeżeli socjaldemokraci wygrają, burmistrzem na kolejną kadencję zostanie ich kandydat Klaus Wowereit.
środa, 30 marca 2011
W "superroku" wyborczym w Niemczech wybory odbyły się już w czterech landach. Rysuje się przewaga Zielonych, którzy notują rekordowe wyniki i socjaldemokratów, którzy pomimo średnich wyników utrzymują się przy władzy. Fatalnie w wyborach wypadają CDU i FDP.
niedziela, 20 marca 2011
Według sondażowych wyników wyborów do landtagu w Saksonii-Anhalt zwycięstwo odniosła CDU. Do parlamentu krajowego weszły jeszcze Lewica, SPD i Zieloni.
niedziela, 27 września 2009
Telewizja ARD podała progonozowane wyniki wyborów do Bundestagu na podstawie ankiet przed lokalami wyborczymi.
89 lat ma najstarsza, a 19 najmłodsza kandydatka do Bundestagu, do którego wybory trwają dziś w Niemczech.
środa, 23 września 2009
Czy kampania przedwyborcza musi być nudna? Nie, jeśli włączą się do niej obywatele, a nie politycy.
wtorek, 22 września 2009
CDU przed SPD, FDP przed Lewicą i Zielonymi.
środa, 16 września 2009
Rośnie poparcie dla CDU i SPD.
poniedziałek, 14 września 2009
"Polska" pisze w dzisiejszym artykule "Przez Afganistan Merkel traci punkty w kampanii wyborczej" o gorącej atmosferze w jakiej przebiega kampania wyborcza w Niemczech.
środa, 09 września 2009
Spada poparcie dla CDU i FDP, rośnie dla Lewicy i Zielonych.
sobota, 05 września 2009
Ciąg dalszy afery w sprawie największego plakatu wyborczego w Niemczech.
piątek, 04 września 2009
W dzisiejszych prognozach przedwyborczych przedstawionych przez ZDF spada poparcie dla CDU i SPD, a rośnie i to znacznie dla FDP.
czwartek, 03 września 2009
CDU znów zadbała o to, żeby o jej plakatach wyborczych pisały media.
poniedziałek, 31 sierpnia 2009
90 minut przed zamknięciem lokali wyborczych w trzech niemieckich landach, w których odbywały się w niedzielę wybory do Landtagu, w internecie krążyły już informacje o prognozach wyników. Były one bardzo podobne do danych ogłoszonych przez ARD i ZDF o godz. 18.
niedziela, 30 sierpnia 2009
CDU straciła dużo głosów w dwóch landach, SPD dobrze wypadła tylko w Kraju Saary, gdzie prawdopodobnie utworzy koalicje rządzącą. Bardzo dobre wyniki FDP.
czwartek, 27 sierpnia 2009
Były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder wziął udział po raz pierwszy w kampanii przedwyborczej. Odwiedził swojego dobrego znajomego w Saksonii, a przy okazji poparł tamtejszego kandydata SPD na posła.
środa, 26 sierpnia 2009
Do wyborów został prawie równy miesiąc. Według najnowszych sondaży telewizji RTL i magazynu Stern przytoczonych na stronie serwisu de.yahoo.com SPD nadal ma bardzo niskie notowania i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w ciągu najbliższego miesiąca.
niedziela, 23 sierpnia 2009
Frank-Walter Steinmeier liczy na sukces podczas zbliżających się wyborów do parlamentu w trzech krajach zwiąkowych: Turyngii, Saksonii i Kraju Saary. Odbędą się one 30 sierpnia.
środa, 19 sierpnia 2009
Kampania do Bundestagu robi się coraz bardziej gorąca. Głównie za sprawą pań startujących do parlamentu.
wtorek, 18 sierpnia 2009
Publicysta Zeit.de Christoph Seils pisze na blogu o obietnicach wyborczych CDU i SPD. Wszystkim partiom przed wyborami chodzi przede wszystkim o zlikwidowanie bezrobocia. "Pełne zatrudnienie" to święty Graal niemieckiej gospodarki.
poniedziałek, 17 sierpnia 2009
Podczas wyborów do Bundestagu w 2005 roku żadnej z dwóch największych partii nie udało się zdobyć wyraźnej przewagi i stworzyć rządu z mniejszym koalicjantem.