blog o Niemczech
poniedziałek, 18 stycznia 2010
Pogoda tej zimy jest wyjątkowo paskudna. Meteorolodzy właśnie ogłosili pobicie nowego rekordu. W stolicy Niemiec przez 12 dni nie zaświeciło słońce.
Minister spraw zagranicznych Niemiec i wicekanclerz Guido Westerwelle po raz pierwszy zabrał ze sobą w oficjalną podróż swojego partnera Michaela Mronza. Podróż do Chin i Japonii przebiegła bez problemów.
niedziela, 17 stycznia 2010
61 procent Niemców uważa, że czarno-żółta koalicja rządowa miała zły początek.
sobota, 16 stycznia 2010
Rusza kampania wizerunkowa niemieckich rzemieślników. Czym byłby świat bez nich? Niczym
piątek, 15 stycznia 2010
Ma 252 metrów długości i 32 szerokości. Nowy wycieczkowiec "AIDAblu" zbudowany w stoczni Meyer w Pappenburgu wyruszył w piątek w swoją pierwszą podróż.
środa, 13 stycznia 2010
Przeglądając internet natknąłem się na ciekawy wpis na blogu weltreporter.net dotyczący błędnych tłumaczeń z języka arabskiego (świadomych lub nie?) i pochopnych decyzji redaktorów, którzy powielają niesprawdzone informacje. Historię za zgodą obydwu autorów: Jürgena Stryjaka i Tarafy Baghajati pozwoliłem sobie przetłumaczyć i przytoczyć w całości.
wtorek, 12 stycznia 2010
W Monachium odbyła się premiera filmu "Nanga Parbat" niemieckiego reżysera Josepha Vilsmaiera.
poniedziałek, 11 stycznia 2010
Niemiecki oddział serwisu AOL - aol.de zamknął cztery biura w Niemczech i zwolnił wszystkich 140 pracowników.
niedziela, 10 stycznia 2010
Przewodnicząca Związku Wypędzonych Erika Steinbach zaproponowała, aby w radzie fundacji "Ucieczka-Wypędzenie-Pojednanie" zasiadł polski historyk.
W ubiegłym roku w Berlinie spłonęło 300 samochodów. Nie wiadomo dokładnie kto stoi za podpaleniami, trudno złapać sprawców, do tej pory udało się skazać tylko jedną osobę.
sobota, 09 stycznia 2010
W sobotę w Essen z udziałem prezydenta Niemiec Horsta Köhlera Zagłębie Ruhry oficjalnie rozpoczęło rok 2010 jako Europejska Stolica Kultury.
Trzy koncerny Siemens, RWE i eon wezmą udział w jednym z największych projektów budowy farm wiatraków na morzu.
piątek, 08 stycznia 2010
Niemcy szykują się na kilkudniową walkę ze śnieżnymi nawałnicami. Trzeba kupić świeczki i radio na baterie.
czwartek, 07 stycznia 2010
W opublikowanym dzisiaj zestawieniu najdroższych firm świata znalazły się tylko cztery pochodzące z Niemiec.
Od ponad 30 lat Towarzystwo Języka Niemieckiego (Gesellschaft für deutsche Sprache) wybiera tzw. słowo roku. W 2009 roku zostało nim "Abwrackprämie".
środa, 06 stycznia 2010
Po raz pierwszy od pięciu lat wzrosła oglądalność telewizji w Niemczech.
wtorek, 05 stycznia 2010
Przewodnicząca Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach może zrezygnować z miejsca w radzie fundacji "Ucieczka-Wypędzenie-Pojednanie", ale pod pewnymi warunkami.
poniedziałek, 04 stycznia 2010
Niemiecka sieć sklepów z elektroniką Media Markt otworzy w 2010 roku pierwsze sklepy w Chinach.
piątek, 25 grudnia 2009
26 giga (!) pikseli ma fotografia panoramy Drezna. To największe zdjęcie świata.
środa, 23 grudnia 2009
Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) opublikował raport na temat stanu młodych ludzi w Europie. Niemiecka młodzież nie prezentuje sie zbyt korzystnie na tle swoich równieśników z innych krajów.
poniedziałek, 21 grudnia 2009
Dzisiaj o godz. 15 światową premierę miał teledysk do drugiego singla z najnowszej płyty zespołu Rammstein.
niedziela, 20 grudnia 2009
Nie piosenkarze, nie flecistka i nie połykacz ognia wygrali program rozrywkowy Supertalent 2009 niemieckiej stacji RTL, ale treser ze swoim psem Prima Donna.
sobota, 19 grudnia 2009
Od wtorku dostęp do części informacji na stronach internetowych dwóch gazet regionalnych "Hamburger Abendblatt" i "Berliner Morgenpost" jest płatny. Czy ryzykowny eksperyment wydawnictwa Axel Springer się powiedzie?
środa, 16 grudnia 2009
Niecodzienną przesyłkę otrzymał przewodniczący niemieckiej Rady Islamu Ali Kizilkaya - w paczce było odcięte ucho świni. Kizilkaya obawia się narastającej w Niemczech "islamofobii".
wtorek, 15 grudnia 2009
Niemcy wciąż są na trzecim miejscu na świecie pod względem wielkości eksportu broni, wyprzedzają je tylko Stany Zjednoczone i Rosja. Sprzedaż broni za granicę w takiej ilości skrytykował niemiecki kościół.