blog o Niemczech
niedziela, 20 marca 2011
Remisem zakończył się pierwszy mecz Wolfsburga pod wodzą nowego-starego trenera Feliksa Magatha. Wilki zremisowały ze Stuttgartem 1:1.
Według sondażowych wyników wyborów do landtagu w Saksonii-Anhalt zwycięstwo odniosła CDU. Do parlamentu krajowego weszły jeszcze Lewica, SPD i Zieloni.
sobota, 19 marca 2011
W berlińskim ogrodzie zoologicznym zdechł nagle Knut - niedźwiedź polarny, który przed kilkoma laty zyskał światową sławę.
piątek, 18 marca 2011
Nieoczekiwany zwrot akcji w Bundeslidze. Dotychczasowy trener Schalke 04 powrócił do swojego poprzedniego klubu VfL Wolfsburg.
czwartek, 17 marca 2011
Pierwsze dwie z siedmiu najstarszych elektrowni atomowych w Niemczech zostało wyłączonych nocy w środy na czwartek.
środa, 16 marca 2011
Jeden z najpopularniejszych niemieckich piosenkarzy wydaje właśnie 13. studyjny album. Płyta "Schiffsverkehr" ukaże się w piątek 18 marca.
wtorek, 15 marca 2011
Benedykt XVI przyjedzie za pół roku z oficjalną wizytą do Niemiec. To pierwsza wizyta głowy Kościoła Katolickiego w Berlinie od 15 lat.
czwartek, 03 marca 2011
Niemiecki Kościół katolicki chce zapłacić "do 5 tys. euro" zadośćuczynienia ofiarom molestowania seksualnego, do którego doszło w kościołach, klasztorach, szkołach i innych placówkach, w których pracowali księża.
środa, 02 marca 2011
Dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Thomas de Maizière został następcą ministra obrony Karla-Theodora zu Guttenberga, który podał się do dymisji po aferze plagiatowej.
niedziela, 27 lutego 2011
Podczas dzisiejszej gali rozdania Oscarów na główną nagrodę Niemcy mogą liczyć w dwóch kategoriach.
Sto szkół w Niemczech nosiło lub nosi imiona osób związanych z NSDAP i nazistami. Niektóre z nich nie zmieniły nazw pomimo kontrowersji związanych z ich patronami.
piątek, 25 lutego 2011
W Niemczech coraz mniej osób ginie w wypadkach samochodowych. W ubiegłym roku na niemieckich drogach zginęło 3675 osób. Dla porównania w Polsce były to 3902 osoby.
czwartek, 24 lutego 2011
Władze uniwersytetu w Bayreuth poinformowały, że na prośbę ministra obrony odebrały mu tytuł doktora.
środa, 23 lutego 2011
Jak donosi "Berliner Zeitung" ministrowi obrony, Karlowi-Theodorowi zu Guttenbergowi grożą sankcje prawne za używanie tytułu doktora zanim uzyskał do niego prawo.
wtorek, 22 lutego 2011
Oskarżany o plagiat fragmentów swojej pracy doktorskiej minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg stał się bardzo szybko obiektem żartów w internecie.
poniedziałek, 21 lutego 2011
Po zdecydowanym zwycięstwie Olafa Scholza w wyborach w Hamburgu niemieckie media typują go nawet jako kandydata SPD na przyszłego kanclerza.
niedziela, 20 lutego 2011
W niedzielę odbyły się pierwsze w 2011 roku wybory do Landtagu w Niemczech. W Hamburgu SPD zmiażdżyło rywali. Według pierwszych prognoz ZDF z godz. 18 socjaldemokraci dostali 50 proc głosów.
sobota, 19 lutego 2011
Przyznanie Złotego Niedźwiedzia irańskiemu filmowi "Nader und Simin - A Separation" w reżyserii Asghara Farhadiego nie było raczej niespodzianką.
Od kilku dni jednym z najważniejszych tematów w niemieckich mediach jest rzekomy plagiat fragmentów pracy doktorskiej ministra obrony zu Guttenberga. Tygodnik "Focus" zlecił badanie opinii publicznej na ten temat. Wyniki są dosyć zaskakujące.
W sobotę o godz. 19 rozpocznie się gala wręczenia nagród tegorocznego konkursu filmowego Berlinale.
Po ubiegłorocznym zwycięstwie niemieckiej piosenkarki Leny na konkursie Eurowizji w Oslo impreza w tym roku odbędzie się w Niemczech. A w Düsseldorfie ponownie zaśpiewa Lena - telewidzowie wybrali w konkursie dla niej piosenkę.
piątek, 18 lutego 2011
Rok temu pisałem o najpopularniejszych niemieckich blogerach. W ciągu roku sytuacja w czołówce niewiele się zmieniła, ale w Top 10 pojawiło się kilka nowych blogów.
czwartek, 17 lutego 2011
Karl-Theodor zu Guttenberg, minister obrony w rządzie Angeli Merkel, miał skopiować niektóre części swojej pracy doktorskiej z innych prac bez podania źródła. Grozi mu nawet odebranie tytułu doktora.
W środę 21-minutowa polska animacja "Świeteź" miała premierę na festiwalu filmowym w Berlinie.
środa, 16 lutego 2011
Ostatni raz pisałem o najpopularniejszych stronach internetowych w Niemczech półtora roku temu. Czas na aktualizację tematu.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11