blog o Niemczech
Blog > Komentarze do wpisu

Sepp Blatter i skandal w FIFA. Co to oznacza dla Niemców?

Niemiecka prasa zastanawia się, czy po opublikowaniu informacji na temat korupcji w FIFA i ustąpieniu ze stanowiska przez Seppa Blattera, nie wypłynie na światło dzienne informacja dotycząca ich kraju.

Frankfurter Allgemeine Zeitung przytacza słowa Blattera z 2012 roku, który zdenerwował się na krytykę płynącą z Niemiec. „Kupione mistrzostwa świata. Przypominam sobie taką sytuację, kiedy było głosowanie nad przyznaniem organizacji MŚ w 2006 roku, w ostatniej chwili ktoś musiał nagle wyjść z sali” - cytuje FAZ. Według gazety były już szef FIFA nawiązuje do zachowania przedstawiciela Nowej Zelandii, który wstrzymał się wtedy od głosu (a co umożliwiło przyznanie prawa do organizacji imprezy Niemcom).

Niemiecki związek piłki nożnej DFB oczywiście odrzuca wszelkie podejrzenia, ale gazeta przypomina o dziwnej serii meczów towrzyskich rozegranych w grudniu 2004 roku w Azji. Niemcy zagrali wtedy z Japonią, Koreą Południową i Tajlandią. Jak wiadomo azjatycka frakcja w FIFA jest dosyć mocna, ale to jeszcze nie dowód na to, że MŚ zostały kupione.

czwartek, 04 czerwca 2015, miszaf2009

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
danekstraszynski
2015/06/07 18:02:57
To są różne szczególne informacje i plotki. Dziwiłbym się, żeby Niemcy nie uczestniczyli w systemie Blatter. Najważniejsze jest jednak pytanie jak we współczesnym zglobalizowanym świecie zapobiec przetworzenia stowarzyszeń w koncerny gospodarcze.

Stowarzyszenia (Verein) są słusznie zwolnione od podatku i nie muszą składać sprawozdać ze swojej działalności jak wielkie koncerny, spółki akcyjne. Przykład piłki nożnej pokazuje, że zgodnie z prawem o stowarzyszeniach można stworzyć mafijną maszynkę do zarabiania pieniędzy, po za jakkolwiek kontrolą z zewnątrz. Blatter potrafił te pieniądze "sprawiedliwie" podzielić. Ważna umiejętność ojca chrzestnego.

Przypomina to inną z założenia pożyteczną społecznie organizację niemiecki automobilklub ADAC, który rozrósł się przez lata do mało przejrzystego przedsiębiorstwa. Nie płacąc podatków, zbierając składki członków łatwo konkuruje się z prawdziwymi przedsiębiorstwami.

W Europie i w Szwajcarii podejmowano wiele prób rozgryzienia i pokonania systemu Blatter. Zgodnie z prawem nie udało się. Dopiero teraz Amerykanie na podstawie prawa podatkowego i antykorupcyjnego obudzili nadzieję na sukces. Al Capone też został skazany za podatki, a nie za morderstwa.

Obciach spowodował, że pierwsi sponsorzy grożą wycofaniem się z interesu. Bez szmalu FIFA stanie się zwykłym związkiem sportowym. Jak bardzo pomoże brak pieniędzy dyscyplinie sportowej piłka nożna, stoi zapisane na innej kartce. Skomplikowane, ale warto o tym dyskutować systemowo. Do faktycznych zmian jest jednak jeszcze daleko.