blog o Niemczech
Blog > Komentarze do wpisu

Nie będzie czerwono-zielonej koalicji w Berlinie

Dwa i pół tygodnia po wyborach w Berlinie doszło do pierwszych rozmów koalicyjnych pomiędzy zwycięską SPD a Zielonymi, którzy zajęli trzecie miejsce. Było to jedno z najkrótszych spotkań polityków.

Po godzinie rozmów obie strony stwierdziły, że w sprawie rozbudowy autostrady w Berlinie na pewno nie dogadają się, rozmowy zostały więc zerwane - informuje Spiegel

SPD chce rozbudowywać autostradę A100, która połączyłaby dzielnice Neukölln i Treptow w południowo-zachodniej części miasta. Natomiast Zieloni są zdecydowanie przeciwni temu pomysłowi. Podczas rozmowy koalicyjnej doszli do „granicy bólu”: mogliby się zgodzić jedynie na 900 metrów drogi z planowanych 3,2 km.

Bettina Jarasch z berlińskiego oddziału partii Zielonych zarzuca rządzącemu obecnie Berlinem burmistrzowi Klausowi Wowereitowi (SPD) brak dobrej woli i chęci kompromisu. Według niej nie rozchodzi się jedynie o rozbudowę autostrady, ale o rozbieżności pomiędzy partiami ogólnie w sprawach infrastruktury. 

Z fiaska rozmów koalicyjnych cieszy się CDU, która będzie mogła pewnie niedługo współrządzić z socjaldemokratami w Berlinie.  

W wyborach 18 września SPD zdobyła 28,5 proc. głosów, CDU - 23,4 proc., a Zieloni - 17,6 proc.  

środa, 05 października 2011, miszaf2009

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: