blog o Niemczech
Blog > Komentarze do wpisu

SPD z Wowereitem wygrała w Berlinie

Zgodnie z oczekiwaniami rządząca stolicą Niemiec partia SPD wygrała wybory samorządowe.

Socjaldemokraci co prawda stracili ponad 2 proc. głosów, ale i tak są najliczniejszą partią w berlińskim Senacie. Największym zwycięzcą niedzielnych wyborów została Partia Piratów, która zdobyła 8,9 prc. głosów. To pierwszy raz, kiedy ta partia przekroczyła 5-procentowy wynik w wyborach do Landtagu w Niemczech.

Zwyciężyła, zgodnie z oczekiwaniami, SPD rządzącego od dwóch kadencji burmistrza Klausa Wowereita (28,5 proc. głosów). Na drugim miejscu znalazła się CDU - 23,4 proc. głosów (2 proc. więcej niż w poprzednich wyborach), na trzecim - z wynikiem 17,6 proc. głosów Zieloni (4,5 więcej niż w poprzednich wyborach), a na czwartym Lewica 11,7 proc. głosów (-1,7 głosów niż podczas poprzednich wyborów).

Świetny wynik jak na partię utworzoną kilka lat temu uzyskała Piratenpartei (8,9 proc. głosów). Po raz pierwszy w historii partia weszła do parlamentu kraju związkowego w Niemczech. Miejsca w berlińskim parlamencie straciła natomiast FDP, która ostatnio słabo sobie radzi w Niemczech (1,8 proc. głosów teraz przy 7,6 podczas poprzednich wyborów w Berlinie).

Burmistrzem na trzecią kadencję z pewnością zostanie Klaus Wowereit, ale nie wiadomo z kim jego SPD utworzy rządzącą koalicję. Większość ekspertów opowiada się za Zielonymi, ale niektórzy nie wykluczają też tzw. "wielkiej koalicji' z CDU. 

poniedziałek, 19 września 2011, miszaf2009

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: