blog o Niemczech
Blog > Komentarze do wpisu

Najsłynniejsza niemiecka piłkarka kończy karierę

Najbardziej utytułowana niemiecka piłkarka Birgit Prinz, trzykrotnie wybierana najlepszą piłkarką globu i dwukrotna mistrzyni świata, zakończyła karierę.

34-letnia Birgit Prinz była wybierana na najlepszą piłkarkę roku trzy razy pod rząd, w latach 2003-2005 (4 razy była druga). Z reprezentacją Niemiec zdobyła dwa razy mistrzostwo świata w piłce nożnej - 2003 roku w USA i w 2007 w Chinach. W ciągu 17-letniej kariery reprezentacyjnej wystąpiła w 214 meczach i strzeliła 128 bramek. Przez kilkanaście lat grała w niemieckim klubie 1. FFC Frankfurt, z którym zdobyła 9 tytułów mistrza Niemiec.

Prinz była ikoną niemieckiej kobiecej piłki nożnej. Nie była może najpiękniejszą piłkarką, ale za było niesamowicie skuteczną. W klubie 1. FFC Frankfurt rozegrała 228 meczów strzelając w nich 241 bramek (!). W reprezentacji strzelała bramki statystycznie częściej niż w co drugim meczu. Jest rekordzistką, jeśli chodzi o strzelone bramki na mistrzostwach świata (14 goli - dopiero w tym roku wyrównała jej rekord Brazylijka Marta) i na olimpiadzie (10 goli - wspólnie z inną Brazylijką Cristiane). 

Jej poziomem sportowym zachwycali się właściciele męskich drużyn piłkarskich. Do tego stopnia, że w 2003 roku prezes włoskiego klubu AC Perugia, Luciano Gaucci, złożył jej propozycję gry w swoim zespole. Prinz wtedy odmówiła, bojąc się, że stanie się tylko maskotką klubu ściągniętą w celach marketingowych i że mniej czasu spędzi na boisku, a więcej na ławce rezerwowych. Propozycję złożył jej również Real Madryt, który chciał wokół niej budować mocną ekipę żeńskiej wersji "Galacticos".

Po przegranym ćwierćfinale z Japonią podczas tegorocznych mistrzostw świata w Niemczech Prinz ogłosiła zakończenie kariery reprezentacyjnej. W piątek na konferencji prasowej we Frankfurcie poinformowała, że kończy również przygodę ze sportem na poziomie klubowym.

piątek, 12 sierpnia 2011, miszaf2009

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: