blog o Niemczech
Blog > Komentarze do wpisu

Praca w Niemczech. Niemcy boją się Polaków?

75 proc. Niemców boi się, że po 1 maja zatrudnieni stracą pracę, po otwarciu rynek pracy dla mieszkańców Europy Wschodniej - wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej GfK dla "Welt am Sonntag".

Według sondażu trzy czwarte badanych obawia się, że po otwarciu rynku pracy miejsca pracy dla Niemców bedą zagrożone. Na alarm biją związkowcy. "Welt" cytuje Klausa Wiesehügela, szefa związku zrzeszającego pracowników sektora budowlanego i rolniczego: "Słabo wykształcona, tania siła robocza z Europy Wschodniej będzie obniżać zarobki w Niemczech." Związkowcy, a także niektórzy pracodawcy i politycy chcą wykorzystać ten moment na wywalczenie minimalnej płacy dla robotników w Niemczech. Dzięki niej sytuacja tych mniej wykwalifikowanych nie pogorszyłaby się po 1 maja.

Nastroje próbują uspokoić ekonomiści, którzy nie spodziewają się "wędrówki ludów" po otwarciu niemieckiego rynku pracy. Według nich nawet napływ do Niemiec 450 tys. imigrantów szukających pracy, obniżyłby zarobki miejscowych pracowników o zaledwie 0,1 proc. i podniósłby bezrobocie również o 0,1 proc. Ale eksperci nie spodziewają się nawet takiej liczby imigrantów - szacują ją na ok. 100 tys. w ciągu pierwszego roku.

poniedziałek, 04 kwietnia 2011, miszaf2009

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: