blog o Niemczech
Blog > Komentarze do wpisu

Katolicy masowo występują z Kościoła

W 2010 roku w Niemczech po raz pierwszy więcej katolików niż protestantów wystąpiło z kościoła.

Według nieoficjalnych jeszcze danych, które przytacza welt.de w 2010 roku z kościoła katolickiego w Niemczech wystąpiło ok. 180 tys. osób (50 tys. więcej niż w poprzednim roku), natomiast z ewangelickiego mniej niż 150 tys.

Od kilku lat można zauważyć tendencję wzrostową tych statystyk w przypadku obu kościołów. W ubiegłym roku szczególny wpływ na decyzje o opuszczeniu kościoła katolickiego miały skandale z wykorzystywaniem seksualnym przez księży lub w placówkach podległych kościołowi. Przyznaje to biskup diecezji Rottenburg-Stuttgart Gebhard Fürst: "Skandal z wykorzystywaniem seksualnym, który przetoczył się w ubiegłym roku przez kościół katolicki jak tsunami, zadziałał jak wentyl bezpieczeństwa, przez który teraz uchodzi wiele nagromadzonych od lat spraw".

Największe "straty" kościół katolicki odnotował w kilku diecezjach w Bawarii, m.in. w Augsburgu, Eichstätt, Bambergu, Würzburgu i Pasawie, gdzie z kościoła wystąpiło o ok. 70 proc. więcej osób niż w poprzednim roku. Dużo osób wystąpiło też z kościoła w archidiecezji kolońskiej, największej w kraju - ponad 15 tys. - o 41 proc. więcej niż w 2009 roku.

Serwis www.kirchenaustritt.de podaje statystyki wystąpień z obydwu kościołów, a także sposób i ewentualne opłaty za podjęcie takiej decyzji. W Niemczech, w zależności od landu, aby wypisać się z kościoła trzeba osobiście zgłosić się do urzędu stanu cywilnego lub sądu rejonowego (w czterech landach) z dokumentem tożsamości, wypełnić formularz i wnieść niewielką opłatę urzędową (w trzech landach: Berlinie, Bremie i Brandenburgii jest to bezpłatne). Najwięcej za wystąpienie z kościoła muszą zapłacić mieszkańcy Badenii-Wirtembergii (15-50 euro), Nadrenii-Palatynatu (20-45) i Kraju Saary (32 euro).

środa, 06 kwietnia 2011, miszaf2009

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: