blog o Niemczech
Blog > Komentarze do wpisu

Polacy to rasiści, antysemici i homofobi?

Badania na temat "antydemokratycznych mentalności" w kilku państwach Europy (m.in. w Niemczech i w Polsce) przeprowadził Uniwersytet w Bielefeld. Wyniki różnią się znacznie w zależności od kraju.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Bielefeld na zlecenie Fundacji Friedricha Eberta miało przeanalizować "antydemokratyczne mentalności" w Europie. Respondentom przedstawiano różne wypowiedzi, do których mieli się ustosunkować, np. "Żydzi mają zbyt dużo wpływów", "W kraju jest za dużo imigrantów", "To dobra decyzja, żeby pozwolić na małżeństwa mężczyzn". O wynikach badań donosi "Franfurter Rundschau".

Jeśli chodzi o kwestie imigrantów i pracy, to różnice między mieszkańcami ośmiu europejskich państw nie są duże. We wszystkich ośmiu państwach około połowa ankietowanych twierdzi, że w ich kraju jest za dużo imigrantów i że "rodowici" mieszkańcy powinni mieć pierwszeństwo w uzyskaniu trudno dostępnych miejsc pracy przed imigrantami.

Zdecydowanie większe rozbieżności da się zauważyć w kwestiach homofobii, antysemityzmu czy rasizmu. Szczególnie Węgrzy i Polacy wykazują tutaj najbardziej skrajne postawy - pisze gazeta. Niemcy plasują się w środku stawki jeśli chodzi o te oceny, natomiast w czołówce są - razem z Polakami, Węgrami i Portugalczykami - jeśli chodzi o islamofobię.

Z badań wynika, że ponad 70 proc. Polaków, ale tylko 17 proc. Holendrów twierdzi, że Żydzi próbowali po wojnie wykorzystać Holokaust do swoich celów. Podczas gdy w Polsce 88 proc. badanych jest przeciwko małżeństwom gejów, w Holandii sprzeciwia się im zaledwie 17 proc.

Badania przeprowadzono w 2008 roku na grupie tysiąca osób powyżej 16 roku życia w każdym z ośmiu krajów: Niemczech, Anglii, Francji, Holandii, Włoszech, Portugalii, Polsce i na Węgrzech.

wtorek, 22 marca 2011, miszaf2009

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: