blog o Niemczech
Blog > Komentarze do wpisu

Wielki wyciek partyjnych maili

60 tys. służbowych maili wyciekło z serwerów NPD - prawicowej partii neonazistów.

Tysiące maili zostało udostępnionych kilku niemieckim i austriackim redakcjom, m.in. magazynowi "Spiegel" i gazecie "Süddeutsche Zeitung". To drugi taki przypadek - w styczniu 2008 roku wewnętrzna korespondencja NPD (Nationaldemokratische Partei Deutschlands - Narodowo-Demokratyczna Partia Niemiec) również dostała się do prasy - informuje spiegel.de.

60 tys. maili zajmuje ok. 10 gigabajtów, pochodzą głównie z roku 2010. Przeczytać w nich można przede wszystkim o kulisach niedawnego połączenia NPD z inną nacjonalistyczną partią DVU (Deutsche Volksunion - Niemiecka Unia Ludowa), a także o problemach finansowych ugrupowania.

Szef NPD, Udo Voigt, jeszcze niedawno zapowiadał, że rok 2011 to "mały superrok wyborczy" ("kleines Superwahljahr" - W Niemczech wybory odbędą się w tym roku 9 razy: głównie do Landtagów, czyli parlamentów krajów związkowych) i prawica może wreszcie "ukarać" rzadzące partie odbierając im głosy wyborców. Teraz media ze szczegółami opisują zawartość wewnątrzpartyjnych maili, które nie dają o NPD dobrego świadectwa. Spiegel.de pisze wprost, że w partii panuje chaos, członkowie ugrupowania kłócą się między sobą zarzucając sobie nawzajem niekompetencję, narzekają na braki w ludziach i funduszach przed wyborami. Szczególnie słabe morale panuje w Badenii-Wirtembergii, gdzie do wyborów do Landtagu ma dojść 27 marca - podkreśla spiegel.de.

Z korespondencji wynika też, że podczas niedawnej fuzji z DVU mogło dojść do nieprawidłowości. Gazeta wspomina też o rasistowskich wycieczkach słownych niektórych członków partii.

Nie wiadomo, czy maile rozesłał do mediów sfrustrowany członek partii czy to sprawka hakerów, którzy włamali się na serwery NPD.

Kilka przykładowych maili publikuje gazeta tageszeitung na swojej stronie internetowej.

poniedziałek, 14 lutego 2011, miszaf2009
Tagi: DVU NPD spiegel

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: