blog o Niemczech
Blog > Komentarze do wpisu

10 najpopularniejszych blogów w Niemczech

Niemieckie blogi śledzę od pół roku, obok serwisów internetowych gazet i magazynów, są drugim bardzo ważnym źródłem informacji o tym, co się dzieje w Niemczech. Poniżej lista top ten blogów w Niemczech.

Kilka niemieckich serwisów robi listę najpopularniejszych blogów. Najlepsze według mnie (i najstarsze) zestawienie przygotowuje serwis deutscheblogcharts.de. Kryterium popularności jest proste - ilość innych blogerów, którzy linkowali do danego bloga.

10 Na 10. miejscu znajduje się blog, który właśnie awansował do pierwszej dziesiątki: stadt-bremerhaven.de. Strona, pomimo nazwy, tylko w niewielkiej części poświęcona jest miastu Bremerhaven w północnych Niemczech. Autor, Carsten Knobloch, pisze od maja 2005 roku - przede wszystkim o internecie i programach komputerowych.09 Miejsce 9. zajmuje Carta. Blog prowadzony przez wielu niezależnych dziennikarzy podejmuje tematy związane z polityką, ekonomią i internetem. W ubiegłym roku Carta otrzymała prestiżową nagrodę  Grimme Online Award za "profesjonalne i oryginalne dziennikarstwo internetowe, które nie wywodzi się ze >>starych mediów<<".

08 Na pozycji 8. jest oficjalny blog eventowy legendarnej organizacji hakerów Chaos Computer Club - CCC Events Weblog. CCC powstał w 1981 roku w Berlinie, ale działa od dawna głównie w Hamburgu. Na blogu znajdują się głównie zapowiedzi licznych imprez organizowanych przez Chaos Computer Club.

07 Na 7. miejscu znalazł się Stylespion. Jak opisuje sam autor, Kai Müller to raczej Blogzine, czyli połączenie bloga i magazynu. Stylespion pisze o "wszystkich ładnych rzeczach" w designie, muzyce, ubraniach, wyposażeniu wnętrz itp.06 6. miejsce przypadło Stefanowi Niggemeierowi, o którym już pisałem przy okazji jego Bildbloga. Bildblog.de wypadł co prawda z pierwszej dziesiątki najpopularniejszych niemieckich blogów i zajmuje teraz 11. miejsce, ale strona jego założyciela, niezależnego dziennikarza, specjalisty od mediów - stefanniggemeier.de jest ciągle wysoko. Niggemeier to postać wręcz kultowa w niemieckiej blogosferze. Znany z rzeczowej, konstruktywnej krytyki mediów. Otrzymał wiele nagród za watchbloga Bildblog.05 Pierwszą piątkę otwiera Fefes Blog. Za pseudonimem Fefe kryje się specjalista od bezpieczeństwa w internecie Felix von Leitner, który opisuje przypadki wycieku danych w sieci, walczy z cenzurą w internecie, ostro komentuje niemiecką politykę i inne media, a nawet przygotowuje specjalne artykuły, które okazują się być hoaxami (w ten sposób chce sprawdzać uwagę swoich czytelników). Blog wyrónia sie tym, że nie ma na nim żadnej grafiki, zdjęć, obrazków czy reklam - jest tylko tekst i linki.04 Na 4. pozycji jeden z moich ulubionych blogów: Basic Thinking Blog. Bardzo dobrze poinformowany serwis o nowościach i ciekawostkach w internecie, nowych technologiach, muzyce i grach. Działa od 2004 roku.03 Na najniższym stopniu podium Nerdcore - również jeden z moich ulubionych. Nie jest to blog tylko dla "nerdów". René Walter założył go  2005 roku z myślą o - jak sam pisze - "very cool stuff". Na blogu znajdziemy informacje i ciekawostki o memach internetowych, muzyce, grach, designie, popkulturze. Według Wikio Nerdcore zajmuje 6. miejsce wśród blogów w Europie.02 Na drugim miejscu weteran wśród niemieckich blogów i blogerów: Spreeblick założony przez byłego muzyka i radiowca Johnny'ego Haeuslera w 2002 roku. Spreeblick zajmuje się między innymi polityką internetu, ochroną danych, muzyką, designem. Na blogu udziela się kilkunastu autorów, a serwis w 2006 roku otrzymał nagrodę Grimme Online Award.

01 Na miejscu 1. znajduje się od dawna netzpolitik.org. Według Wikio Netzpolitik jest również najpopularniejszym blogiem w Europie. Strona nie wygląda jak zwykły blog - to spory serwis, który zajmuje się "polityką internetu" - prawami autorskimi w sieci, ochroną danych osobowych, cenzurą, kontrolą państwa nad internetem, kulturą cyfrową (digital culture) itp. Netzpolitik jest częściej cytowany niż niektóre duże serwisy informacyjne, np. internetowe wydania opiniotwórczych gazet takich jak "Süddeutsche Zeitung" czy "Tageszeitung". Sprawa bezpieczeństwa w internecie jest bardzo popularna w Niemczech, stąd też tak duże zainteresowanie blogami poruszającymi te tematy.

czwartek, 11 lutego 2010, miszaf2009
Tagi: internet blogi

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: