blog o Niemczech
Blog > Komentarze do wpisu

Zagłębie Ruhry - Europejska Stolica Kultury 2010

W sobotę w Essen z udziałem prezydenta Niemiec Horsta Köhlera Zagłębie Ruhry oficjalnie rozpoczęło rok 2010 jako Europejska Stolica Kultury.

W tym roku tytuł ESK oprócz Zagłębia Ruhry otrzymały węgierskie miasto  Pécs i Stambuł. Inauguracja w Niemczech odbyła się w Essen, w nieczynnej od ponad 20 lat kopalni węgla kamiennego Zollverein, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Prezydent Niemiec Horst Köhler powiedział podczas inauguracji, że po raz pierwszy doszło do tego, że 53 miasta i gminy potrafiły się zjednoczyć w takim projekcie i wspólnie zostały Europejską Stolicą Kultury. To faktycznie ewenement na skalę europejską. Essen i sąsiednie miasta i gminy zamieszkuje ponad 5 milionów ludzi.

Kiedyś Zagłębie Ruhry było jednym z najprężniejszych ośrodków gospodarczych Europy, ale też jednym z najbardziej zanieczyszczonych terenów na Starym Kontynencie. Przyznanie Zagłębiu tytułu ESK to doskonała okazja, aby udowodnić, że to miejsce to nie tylko kopalnie, przemysł ciężki, węgiel i stal, ale też różnorodność kulturowa. Według władz Zagłębia obecnie na tym terenie mieszkają ludzie pochodzący ze 170 państw.

Organizatorzy ESK mają do dyspozycji około 62,5 mln euro. Zaplanowali około 300 projektów i 2500 imprez kulturalnych w ciągu całego roku. W obchodach weźmie udział 200 muzeów, 120 teatrów, 100 ośrodków kulturalnych i 100 miejsc, gdzie będą się koncerty. Imprezy te w ciągu 2010 roku odwiedzi około 5 mln osób.

Na dzisiejszej imprezie Herbert Grönemeyer wykonał po raz pierwszy publicznie specjalnie z tej okazji napisany utwór - hymn Zagłębia "Komm zur Ruhr".

Film promujący Zagłębie Ruhry

sobota, 09 stycznia 2010, miszaf2009

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: