blog o Niemczech
Blog > Komentarze do wpisu

Niemieckie uniwersytety mają kształcić imamów

Rada Naukowa, instytucja doradcza niemieckiego rządu, zaleca kształcenie imamów i nauczycieli religii muzułmańskiej na uniwersytetach.

Najważniejsza instytucja doradcza niemieckiego rządu w kwestii szkolnictwa wyższego - Wissenschaftsrat (Rada Naukowa) zaleca, aby na dwóch, trzech uniwersytetach w Niemczech założono instytuty islamskie, które będą kształciły przyszłych imamów i nauczycieli religii muzułmańskiej - informuje serwis sueddeutsche.de. Takie nauczanie powinno odbywać się na państwowych uczelniach, a nie w prywatnych szkołach - stwierdzili członkowie rady.

Decyzja została podjęta po dwuletnich dyskusjach mając na uwadze 4 miliony muzułmanów żyjących w Niemczech. Rada Naukowa zaleca też, aby podobne katedry teologiczne rozszerzyć w przypadku religii katolickiej i ewangelickiej oraz studiów judaistycznych.

Do tej pory w Niemczech tylko na uniwersytecie w Münster kształcono nauczycieli religii muzułmańskiej. Imamowie najczęściej byli do Niemiec "importowani" z Turcji. Nową propozycję Rady Naukowej z zadowoleniem przyjęli przedstawiciele organizacji muzułmańskich. - Zawsze twierdziliśmy, że na niemieckich uczelniach wyższych powinny powstać odpowiednie kierunki studiów islamskich - powiedział Kenan Kolat z Gminy Tureckiej w Niemczech.

W Radzie Naukowej zasiadają naukowcy, uczeni i osoby nominowane przez prezydenta, rząd i landy.

sobota, 30 stycznia 2010, miszaf2009

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: