blog o Niemczech
Blog > Komentarze do wpisu

Tanie mieszkanie w Berlinie

Berlin jest bardzo tanim miastem do mieszkania. Za wynajęcie lokum w stolicy Niemiec płaci się ponad dwa razy mniej niż na przykład w Monachium.

Zawsze wiedziałem, że w Berlinie tanio się mieszka, ale nie wiedziałem, że aż tak. Na potwierdzenie tego stanu rzeczy serwis morgenpost.de publikuje wyniki badań na temat rynku wynajmu mieszkań w Niemczech.

I tak okazuje się, że w Berlinie za metr kwadratowy wynajmowanego mieszkania zapłacimy średnio 5,61 euro (netto, bez opłat). Natomiast już w Monachium za metr zapłacimy 11, 61 euro, we Frankfurcie 10 euro, w Hamburgu 8,33, a w Kolonii 8,13 euro.

Berlin jest też tańszy w porównaniu do innych miast w Europie. Stolica Niemiec jest nawet tańsza od... Warszawy. W centrum miasta za metr kwadratowy w Berlinie trzeba zapłacić 12 euro, w Warszawie 16 euro (66 złotych za metr), w Paryżu 34, a w Londynie 36 euro.

Morgenpost cytuje Bernharda Fallera z instytutu badawczego Quaestio, który sprawdzał ceny wynajmowanych mieszkań w Niemczech i Europie: - Uwzględniając dodatkowo różnice w dochodach pomiędzy tymi miastami, okazuje się, że przeciętnego mieszkańca Berlina stać na wynajęcie mieszkania w najlepszych lokalizacjach w mieście, podczas gdy w wielu innych miastach mogą sobie na to pozwolić tylko ci najlepiej zarabiający.

Jest też jednak druga strona medalu. Według wyników badań mieszkańcy Monachium, czyli najdroższego pod względem cen wynajmu miasta w Niemczech zarabiają średnio 22606 euro na rok, podczas gdy berlińczycy tylko 15343 euro rocznie. Nawet po zapłaceniu wyższego czynszu przeciętnemu monachijczykowi zostaje więcej pieniędzy w kieszeni niż mieszkańcowi stolicy Niemiec.

poniedziałek, 14 grudnia 2009, miszaf2009

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: