blog o Niemczech
Blog > Komentarze do wpisu

Pytania o sens życia wg Google

Google to skarbnica wiedzy. Odkąd to, co wpisują do wyszukiwarki inni jest ogólnodostępne, można pobawić się i na przykład sprawdzić czym różnią się niemieccy i polscy internauci.

Pomysł oczywiście nie jest nowy. Zastanawiało mnie jakie są różnice w szukaniu podstawowych informacji o świecie za pomocą Google'a w Niemczech i w Polsce. Do badań przyjąłem pięć słów pytających (po niemiecku W-Wörter, jest ich zdecydowanie więcej). Oto wyniki:

1. Pytania zaczynające się na kto

Niemcy szukają przede wszystkim serwisu społecznościowego Wer kennt wen (kto kogo zna) i Wer weiß was (kto co wie - coś jak Yahoo answers), są też zainteresowani teleturniejem Milionerzy i tym, kto coś wie lub dostarcza.

 

Polacy pytają o serwis Ktokogo.pl, przysłowia, teskty piosenek, biegun północny i... rosomaka. Zainteresowaniem cieszy się też termn salmmer i slammerka.

2. Pytania zaczynające się na co

Niemcy sa bardzo praktyczni. Szukają serwisu (rozrywkowo-popularnonaukowego) Was ist was, co dziś ugotują, co mają studiować, co mają wybrać. Pytają też co oznacza ich imię, co robić, żeby się nie nudzić, szukają rymów (w końcu to naród Goethego i Schillera) i chcą wiedzieć jakie mają IP. Niektórzy jeszcze nie wiedzą, co to jest Twitter.

Polacy natomiast chcą się zabawić, również w Warszawie. Szukają informacji co kupić, gdzie i za ile. Niektórzy, pewnie ci z niższych klas pytają, co to jest chemia, a inni , co to jest orgazm. Inni chcą znów, żeby im szybciej rosły włosy. Jeszcze inni maja problem z emocjami, tzn. z emotkami :D. Jedynym wspólnym pytaniem jest: co na obiad.

3. Pytania zaczynające się na gdzie

Niemcy wykorzystują to pytanie głównie w celach rozrywkowych. Pytają gdzie jest Pan Gąbka (chodzi o kreskówkę), gdzie jest Fred (nowy film z Tilem Schweigerem - znanym u nas między innymi z Bandyty, a ostatnio z Inglorious Bestards), Walter (ksiązka dla dzieci), gdzie mieszkają dzikie chłopy:) (też film i książka) i gdzie się podziała Susan z radia ffn. Są też pytania z geografii: gdzie wschodzi słońce i gdzie jest Machu Picchu. Jednak najlepsze jest pytanie: gdzie do diabła są moje pantofle?! Czyżby Niemcy wierzyli, że w Google'u można znaleźć odpowiedź nawet na takie pytania? Kiedyś sie mówiło: Gdy trwoga, to do Boga, teraz: do Google'a.

Polacy bardziej zainteresowani są pogodą i wypoczynkiem. Pytają gdzie jechać na wakacje, nad morze, na Mazury i na grzyby i czy będzie burza. Nad jeziorem chcieliby pośpiewać, więc szuką słów znanej szanty. Po wypoczynku wracają do domu, coś ich boli i pytają Google'a, gdzie są węzły chłonne. A potem zastanawiają się, gdzie podziali dziecko.

4. Pytania zaczynające się na kiedy

To pytanie ma chyba najbardziej egzystencjalny wymiar. Niemcy pytają, kiedy umrą, ale też kiedy kobieta ma dni płodne i kiedy jest owulacja. Oprócz tego interesuje ich kiedy jest, wg chińskiej astrologii, następny rok konia i kiedy Dalajlama został wypędzony z Mongolii (!), wydawało mi się, że pytanie powinno brzmieć: z Tybetu, ale może z Mongolii też został wypędzony? Pytają też o to, kiedy jest pełnia i o bardziej przyziemne sprawy jak to, kiedy wyjdzie Windows 7 i FIFA 2010.

 

Polacy w tym przypadku pytają się prawie wyłącznie o sprawy życia i śmierci. Niektórych jednak w obliczu końca świata, śmierci i niechcianej ciąży interesuje to, gdzie stawiamy przecinek.

5. Pytania zaczynające się na jak

Niemcy pytają znów o bardzo praktyczne rzeczy: jakie jest ich IP, jak szybki jest ich internet, jak napisać list motywacyjny, szukają serwisu z synonimami Wie-sagt-man-noch. Pytają też o filmy i to, jak wysokie urośnie ich dziecko.

Polacy są w tym wypadku bardziej rozrywkowi. Pytają o programy rozrywkowe, serwis jak leci, jak ściągać z youtube'a i wrzuty. No i jak usunąć śledzika:)

Podsumowując, Niemcy szukają w wyszukiwarce bardziej praktycznych i poważniejszych rzeczy niż Polacy, ale nie chcą się nudzić: oglądają też filmy, grają w gry komputerowe i czekają na nowego Windowsa.

 

sobota, 14 listopada 2009, miszaf2009

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: